4 lutego 2019

tmux, czyli utrzymanie sesji w linuksie

Tytuł nie wiele Ci mówi ? Nie dziwię się.
Zacznę od przedstawienia problemu na który trafiłem, następnie napiszę jakie rozwiązanie owego problemu się napatoczyło.
Napisałem ostatnio pewien skrypt w php, chciałem aby na serwerze działał on ciągle, nie tylko w momencie gdy jestem na serwerze zalogowany i powyższy skrypt uruchomiłem

Dotychczasowe działanie skryptu jest następujące. Logujemy się na serwer, uruchamiamy skrypt w terminalu i widzimy efekty działania. Po wylogowaniu się z serwera tracimy sesje a skrypt zostaje automatycznie zabity, lipa.

Z pomocą przychodzi nam program „tmux”. Za jego pomocą możemy utrzymać sesje z załączonym skryptem.

Zaczynamy!

Instalacja tmux w ubuntu:

sudo apt-get install tmux

Uruchomienie:

tmux

Na razie jest prosto, dalsza część będzie równie łatwa…

Sprawdzamy stworzone sesje w tmux:

tmux ls

Przełączamy się pomiędzy stworzonymi sesjami:

tmux switch -t {numer/nazwa sesji}

Tworzymy nową sesje

 tmux new-session -d -s {nazwa sesji}

Usuwamy sesje

 tmux kill-session -t {nazwa/numer sesji}

Podsumowanie

Powyższe polecenia nam wystarczą. Teraz tworząc nową sesje w „tmux” możemy uruchomić skrypt, następnie przełączyć się do innej pracy, skrypt w „tmux” będzie działał nadal.

Taki to szybki wpis, jego jakość jest porażająco słaba. Poczuwam się do wyjaśnienia, ma on na celu sporządzenie dla siebie samego szybkiej notatki, aby nie zapomnieć tych kilku poleceń, a również podzielenie się tym z moimi trzema czytelnikami.

Jeden z czytelników to ja sam, drugi to kuzyn, a trzeci to zagubiona duszyczka, która nie zna ciekawszych linków, jak ten.