11 stycznia 2021

Rozpoczynamy projekt cz. 2 Jira

Jeśli zaczynasz swą przygodę z programowaniem, zapewne na początku pracować będziesz sam, ale uwierz mi, jeśli się nie poddasz, to się zmieni.

Dziś raczej nie spotyka się samotnych programistów, to nie te czasy gdy słysząc programista, przed oczami mamy samotnika siedzącego w piwnicy, gapiącego się w cyferki.
Na przekór powyższemu stereotypowi, programista to członek zespołu, w zespole takim każdy zazwyczaj ma swoją rolę i wspólnymi siłami zespół dąży do ukończenia projektu.
Jak zatem przydzielać zadania każdemu członkowi zespołu? Do tego właśnie posłuży nam Jira.

Poprzednio dowiedziałeś się czym jest repozytorium oraz jak je założyć. Dziś pierwszy raz zobaczysz Jire, bowiem najprawdopodobniej w swej pierwszej pracy znajomość tej aplikacji się przyda.

Założenie konta

Zapraszam do zajrzenia na adres: https://www.atlassian.com/pl/software/jira/free

Powinniśmy zobaczyć stronę internetową z kilkoma produktami firmy Atlassian, z automatycznie wybranym produktem Jira.

Całego procesu rejestracji nie będę opisywał bowiem jest banalnie prosty, podpowiem, że jesteśmy (w momencie pisania tego wpisu) w stanie założyć konto wykorzystując do tego celu adres emailowy, lub konto Google.

Po wypełnieniu krótkiego formularza rejestracyjnego, otrzymamy link aktywacyjny. Po aktywowaniu konta, musimy wybrać unikalną nazwę która posłuży do stworzenia subdomeny za pomocą której dostać się będziemy mogli do swojego konta w programie Jira.

Następnie poproszeni zostaniemy do udzielenia kilku odpowiedzi, będziemy mieli możliwość (podając adresy emailowe) zaproszenia członków zespołu do dołączenia do projektu.

Po kilku pytaniach, zobaczymy okno z wyborem „templatki”, wybrać możemy pomiędzy „scrum” lub „kanban”.

Scrum oraz Kanban są metodykami wytwarzania oprogramowania, nie wchodząc w szczegóły, zapraszam do artykułu na ten temat tutaj:
https://deviniti.com/pl/atlassian-pl/agile-z-jira-scrum-czy-tablica-kanban/

Ja wybrałem kanban, a po dokonaniu wyboru zobaczyłem taką stronę:

Integracja Jiry z Bitbucket

Na samym środku widzimy 3 miejsca w których będą w przyszłości nasze taski.

My zajmiemy się teraz podstroną „Code”, aby zintegrować nasz program Jira z zdalnym repozytorium.

Po wejściu na zakładkę „Code”, wybierzmy symbol trzech kropek (ikona sugerująca menu), wybierzmy w niej „Manage Bitbucket accounts”.

Następnym naszym krokiem jest przydzielenie uprawnień do czytania naszego repozytorium. W tym celu powinniśmy wybrać „Link Bitbucket Cloud account”, kolejne kroki są bardzo proste, wybieramy nasze repozytorium i przydzielamy wszystkie potrzebne Jirze uprawnienia.

Po przydzieleniu uprawnień, powinniśmy zobaczyć ekran podobny do powyższego, w tabelce na dole są nasze repozytoria, stworzone wcześniej w Bitbucket.

Tworzenie tasków

Do stworzenia taska, służy przycisk „create” na samej górze, po jego wybraniu, pokaże nam się formularz z kilkoma prostymi polami, opis, nazwa, osoba do której owy task należy przydzielić itd.

Po wykonaniu pierwszego taska, znajdzie się on na tablicy w kolumnie zadań o statusie „TO DO”.

W momencie rozpoczęcia pracy opisanej w wybranym zadaniu, oczywiście powinniśmy zmienić jego status na „IN PROGRESS”, a po ukończeniu prac, zamknąć zadanie i zmienić mu status na „DONE”. Jira daje nam ogrom możliwości, możemy zmienić workflow na bardziej na odpowiedni.

Gdzie nasza integracja ?

W momencie gdy zaczniemy prace nad wybranym zadaniem, powinniśmy nasz kod pisać w nowo utworzonym branchu.

Po wybraniu zadania, po prawej stronie znajdziemy opcję „Create branch”, po jej wybraniu zobaczymy:

Zmian na gałęzi master nie powinniśmy wykonywać, dla tego do każdego taska którego wykonanie wiąże się ze zmianami w kodzie, winniśmy robić na osobnym branchu. Temat który aktualnie poruszam, jest mocno powiązany z częścią trzecią obecnej serii wpisów. Pozostaje mi więc zachęcić do przeczytania części 3 jeśli już powstanie. Następny poruszony temat to GIT oraz jeszcze trochę zahaczymy o Jirę.