7 stycznia 2021

Rozpoczynamy projekt cz. 1 repozytorium

Witam w 2021r. Jako, że jest nowy rok, mamy nowe postanowienia, projekty, pomysły. Jeśli owy pomysł jest powiązany z internetem oraz programowaniem. Jesteście jednocześnie początkującymi programistami, warto usiąść i przed jakimkolwiek podjęciem pracy zastanowić się od czego zacząć.

Pierwszą rzeczą jest oczywiście zastanowienie się, czy nas pomysł ma choć odrobinę sensu 😉 My skupimy się natomiast tylko na technikaliach, gdyż temat tego jak powinniśmy podejść do samego pomysłu, planu biznesowego, doboru współpracowników to temat rzeka i raczej ten blog nie jest odpowiednim do tego miejscem. Ja również nie jestem odpowiednią do tego osobą.

Temat związany z konfiguracją komputera potraktuję mocno ogólnikowo, gdyż troszkę więcej na ten temat znajduje się tutaj.

Wpis kieruję do ludzi którzy pragną zacząć pracować jako programiści, mają chęci poznania narzędzi, których znajomość pomoże przy podjęciu pierwszej pracy.

Aby rozpocząć, potrzebujemy dokonać wielu wyborów, których w późniejszym czasie w sposób prosty możemy nie zmienić. Między innymi wybrać musimy technologie oraz narzędzia.

Skupmy się na początek na samym programowaniu, niezależnie od języka przez nas wybranego oraz frameworku, gdzieś swój kod musimy przechować.
Oczywiście, jeśli jesteś osobą początkującą, swój kod przechowywać możesz na swoim lokalnym komputerze i w razie potrzeby wrzucać na serwer korzystając z ftp (przykładowo za pomocą programu filezilla).
Natomiast dziś, raczej nad jednym kodem pracuje więcej niż jedna osoba, w takim przypadku przyda się system kontroli wersji oraz zdalne repozytorium, po kolei…

Repozytorium

Jest to miejsce w którym przechowujemy nasz kod, poza trzymaniem go na swoim lokalnym komputerze na którym pracujemy, kod mamy również w naszym prywatnym repozytorium w internecie.

Plus przechowywania kodu w repozytorium jest następujący:

  1. Możemy w sposób prosty pobrać go na innym komputerze
  2. W razie awarii sprzętu, mamy kod w repozytorium
  3. Dzięki repozytorium, więcej niż jedna osoba jest w stanie pracować nad tym samym kodem (do tego przyda nam się jeszcze git)
  4. Maszyna produkcyjna również pobiera kod z repozytorium by później go uruchomić (nie wysyłasz na serwer kodu bezpośrednio ze swojego komputera)

Najprawdopodobniej trafisz na moment wyboru pomiędzy GitHub oraz Bitbucket. Żadne z wymienionych repozytoriów nie jest złe, natomiast ja skupie się na tym drugim, z uwagi na fakt, że Jira (bez konieczności doinstalowania dodatkowych pluginów) świetnie się z nim integruje.

Czym jest Jira oraz GIT, dowiesz się troszkę później.

Zapraszam do założenia konta na stronie https://bitbucket.org

Po zalogowaniu się i wcześniejszym utworzeniu nowego konta, mamy możliwość stworzenia tzw. „Workspace”, czyli przestrzeń do pracy.

Po wybraniu symbolu plusa, otworzy nam się nowe menu w którym wybieramy „Workspace”.

Następnym ekranem jaki zobaczymy, to krótki formularz w którym podać musimy jedynie nazwę.

Nasz Workspace został utworzony, możemy jednocześnie być członkami lub administratorami wielu przestrzeni pracy. Wszystkie przestrzenie możemy zobaczyć wybierając nasz avatar, a następnie „All workspaces”.

Po wybraniu jednej z naszych przestrzeni, możemy w sekcji „Users” dodać więcej użytkowników, jeśli zamierzamy pracować w grupie, lub zostawić tą sekcje w spokoju, jeśli jesteśmy na razie indywidualistami 🙂

Proszę sobie wyobrazić, że przestrzeń pracy, to firma. W jednej przestrzeni możemy mieć wiele projektów, każdy projekt może mieć wiele repozytoriów. Projektem może być nasz nowy pomysł do realizacji na 2021 rok, a będzie nim super wypasiona aplikacja webowa. Nasza aplikacja zaś, będzie podzielona na mikrosierwisy, lub np. na warstwę wizualną oraz api, z tego powodu potrzebować będziemy kilku repozytoriów dla jednego projektu.
Niebawem przekonasz się jak wielkim atutem jest dzielenie projektu na repozytoria 🙂

Po prawej u góry, mamy opcje wykonania naszego pierwszego repozytorium, jeśli wcześniej korzystając z zakładki „Projects” nie wykonaliśmy projektu, nic nie szkodzi. Formularz przedstawiony poniżej pozwoli nam na wykonanie repozytorium oraz projektu w jednym kroku.

Po wykonaniu repozytorium, będzie one przedstawione podobnie, jak to poniżej:

Posiada w swojej domyślnej konfiguracji, jedynie plik .gitignore.

Plik .gitignore zawiera listę plików oraz/lub katalogów które domyślnie mają zostać wykluczone w sytuacji gdy wysyłamy swój kod do naszego repozytorium.
W zasobach .gitignore znajdują się zazwyczaj dane dostępowe, cache, pliki tymczasowe.

Po wykonaniu powyższych czynności, posiadasz już swoje własne repozytorium, na którym oczywiście nic nie ma, ale będzie… już wkrótce, do tego potrzebny będzie wspomniany już GIT.