Rozdział 1: Wstęp

Nim zaczniemy, należy się kilka słów teorii.

Prędzej, czy później, tworząc programy komputerowe poczujesz konieczność użycia bazy danych. Jeśli będą to aplikacje internetowe, od samego początku baza danych okaże się niemalże niezbędna.

Wybór mamy dość spory, bowiem możemy wybrać MySQL, MariaDB, PostgreSQL, SQLite, Microsoft SQL Server. My zajmiemy się tą pierwszą, ponieważ charakteryzuje się dużą prostotą oraz szybkością, ale do zalet za chwilę dojdziemy

Dla niektórych fakt, że z MySQL korzysta wiele znanych aplikacji, między innymi YouTube, Netflix, Twitter, Paypal, GitHUB może okazać się argumentem przemawiającym za tym, abyśmy również z niej korzystali.

Dopiero zaczynam i chcę wiedzieć po co mi baza danych

No tak, po co tak właściwie nam bazy danych w aplikacjach komputerowych?

Tworząc program, wykonujemy pewne operacje na danych oraz dajemy użytkownikowi wynik. Pomyśl, skąd dane, na których będziemy pracować?
Nawet jeśli użytkownik wprowadzi dane wejściowe, to musimy je gdzieś zapisać i odradzam Tobie teraz pomysł, aby wykorzystać do tego pliki tekstowe 🙂

Wszystkie wiadomości prywatne wysyłane w popularnych aplikacjach są zapisywane w bazach danych. Dane o użytkownikach zarejestrowanych również. To proste dwa przykłady, ale zapewniam w tym momencie, że cała logika obliczeń jest zawarta w plikach, ale wszystkie dane, na których operujemy są zawarte właśnie w bazach danych.

Czy język, w którym piszę aplikację połączy się z MySQL

Z bazą danych MySQL połączymy się za pomocą języków programowania takich jak:

Python, C, C++, C#, GO, PHP, R, Java, Node

Gdzie zainstaluje MySQL

Serwer baz danych MySQL można bez problemowo zainstalować na Mac OS X, Linuksie oraz Windowsie (wymieniłem jedynie najbardziej popularne systemy operacyjne).